Péče o trávník

Sekání trávníku:
Na jaře už posekáme trávník, když je tráva dostatečně silná, každý týden. Obvykle to bývá v dubnu,. V letním období, pokud je méně vláhy a když neděláme često zálivku, roste tráva pomaleji a intervaly sekání se tedy prodlužují přibližně na dva až tři týdny. Naposled posekáme trávník ke konci října a listopadu.

Sekáme-li trávník v období plného růstu méně než jednou týdně, ztrácí porost mnoho listové hmoty a to má negativní vliv na její další vývoj. Budete-li sekat trávník vždycky za dlouhou dobu a ještě posekáme příliš nakrátko, snadno jej úplně zničíte, protože některé jemné druhy trávy to nepřežijí. Výsledkem bude řídký porost, v němž se rychle rozšíří plevel.   



Naše okrasné trávníky sekáme obvykle na výšku 3-4 cm. Za letních úpalů nesestřihujeme trávník tak krátce, nýbrž asi na 5 cm. Ty nejhustší trávníky v oblastech s vysokou vlhkostí vzduchu se střihají jen na 13-20 mm.

Sekat se má v době, kdy je tráva suchá.Také kopečky země vytlačené ze spodních vrstev dešťovkami je třeba rozhrabat , protože sekačka je pouze rozhrne do šířky a tak vznikají nepěkné skvrny, které brzdí růst a podporují rozšiřování plevelů.

Praktické jsou typy travních žacích strojů, které mají sběrný koš nebo pytel na posekanou trávu. Tráva se tak nehromadí na trávníku a nepřekáží rostlinkám v růstu. Pokud travní sekačka nemá zběrný koš, musíme posekanou trávu shrabat a buď ji zkompostujeme. Při častém sekání však bývají posekané špičky trévi tak krátké, že je můžeme nechat ležet padlé v trávníku. V období sucha je to dokonce výhodné, proto, že posekaná tráva působí jako nastýlka, zabraňuje nadměrnému výparu vody z kořenového systému.

Hnojení trávníku:
Nejvíce živin potřebuje travní porost od dubna do července, tj. v období nejbujnějšího růstu. Máli být tráva bujná a pěkně zelená, hnojíme v té době každých 6 týdnů, a to v dávce asi 20 g plného minerálního hnojiva (např.: NPK) na 1 m². Přihnojujeme na vlhkou a ne uschlou půdu!!!. Je-li trávník suchý, musíme ho pořádně zavlažit. Na menších plochách rozhazujeme hnojivo ručně.

Odplevení trávníku:
Plevel se vyskytuje i na pečlivě ošetřovaném trávníku. Když proti plevelu nic nepodniknete, budou odebírat trávě vodu, živiny a mohou ji dokonce zadusit. Nebezpečné jsou hlavně jitrocel, sedmikráska, pampeliška atd.
Proti většině plevelů můžeme bojovat chemicky pomocí selektivních herbicidů, které ničí širokolisté dvouděložné plevelné rostliny. Aplikujeme v květnu, tj. v době bujného růstu plevelů, pokud není venkovní teplota nižší než 12 °C. Postupujeme přesně podle návodu výrobce. Herbicidy se nemají používat v období sucha!!!. Proti některým plevelům můsíme asi po 6 týdnech tento postup opakovat.


Odstranění mechu z trávníku:
Trávníky, na nichž se vytváří mech, ukazují na nedostatek vápníku a na špatně provzdušněnou půdu. Mech musíme pečlivě vyhrabat železnými hráběmi a trávník přihnojíme mletým vápencem nebo vápenným prachem. Co se týká mechu v trávníku, je dobré vápnění a pravidelné vyhrabávání a provzdušňování trávníku. Pokud to nepomáhá, je možné použít zálivku 4% roztoku zelené skalice. Tuto látku spolu se síranem amonným jako hnojivem obsahuje přípravek  Antimech.  Aplikují se obvykle brzy na jaře v dávkách podle návodu výrobce. Mech v krátké době zčerná a lze jej snadno vyhrabat.


Zalévání trávníku:
Každý hustý trávník ztrácí výparem hodně vody, a proto potřebuje důkladnou zálivku. V našich klimatických podmínkách trpěj trávníky nedostatkem srážek obvykle již od poloviny jara a často až do podzimu. Má-li tedy zůstat tráva zelená, musíme ji od května pravidelně zavlažovat, aby byla schopná přijímat potřebné živiny. Jakmile se na trávníku objeví známky sucha, je na to už pozdě. Proto nečekejte, až začne tráva hnědnout, mnohdy se z toho do konce roku již nezotaví.

Příliš udusaný povrch trávníku bychom měli před zálivkou nejdříve prokypřit, aby mohla voda pronikat do hloubky. Stačí, když budete zapichovat rycí vidle vždy ve vzdálenosti asi 15 cm a do hloubky 10 cm.

Jak často je třeba trávník postřikovat, to závisí nejen na poloze pozemku, ale také na počasí. Za slunného a velmi suchého počasí se musí v některých oblastech zavlažovat denně, hlavně na písčitých půdách. Ovšem nemělo by žádný význam, kdybychom navlhčili jen povrch půdy. Zaléváme raději méně často, ale zato důkladně, aby se kořenový systém dokonale provlhčil. Půda by se měla navlhčit vodou nejméně do hloubky 15 cm, to znamená, že na 1 m² musíte dodat nejméně 30 litrů vody. Postřikovat sice můžete v kteroukoli denní dobu, ale počkáte-li se zálivkou trávníku až do pozdního odpoledne či večera, bude ztráta vody výparem daleko menší.


Powered by BannerFans.com BannerFans.com By BannerFans.com By BannerFans.com